Krótki rys historyczny


 

      Wojskowe Koło Łowieckie nr 42 „GRANDEL” ma swoją siedzibę w Pile przy ulicy Podchorążych 1. Historia zatoczyła koło ponieważ pod tym samym adresem we wrześniu 1948 roku zawiązane zostało koło łowieckie przy Oficerskiej Szkole Samochodowej z inicjatywy jej komendanta pułkownika Wojciechowskiego. Ze względu na obowiązujący statut wojskowych kół łowieckich trzon stanowiła kadra zawodowa. Stan ilościowy członków koła zmieniał się dość często ze względu na różne zawirowania społeczno – polityczne. Zmieniały się także częściowo granice obwodów łowieckich. Członkami koła byli także komendanci Oficerskiej Szkoły Samochodowej: gen. dyw. Jan Zieliński, gen. dyw. Sebastian Strzałkowski, gen. dyw. Ryszard Muszyński, który odbył solidny staż w naszym kole. Generał Antoni Siluk i płk. Jan Prus nie polowali , ale byli szczerymi sympatykami koła, którego członkowie stanowili silną, zintegrowaną grupę o wielu inicjatywach. Zdarzyło się także, że członkiem naszego koła był płk. ksiądz prałat Krzysztof Karpiński – kapelan garnizonowy. Dzisiaj w Pile z wojska pozostał jedynie kościół garnizonowy i Wojskowe Koło Łowieckie „Grandel”. Czasy się zmieniły, koło liczy obecnie 65 członków i 10 kandydatów z bardzo różnych środowisk. Są emeryci, lekarze, leśnicy, biznesmeni, rolnicy, ale na szczęście nie ma polityków. Gospodarujemy na trzech przepięknie położonych obwodach. To przez nasze obwody łowieckie płynie rzeka Piława i Dobrzyca o krystalicznie czystej wodzie. Mamy uroczo położone leśne jeziora. Całkowita powierzchnia obwodów to 16.259 ha z tego 5.831 ha stanowią same lasy, natomiast pola 10.259 ha. Obwód nr 230 jest obwodem typowo polnym o powierzchni 7.080 ha / 78 ha lasu /. Na wszystkich obwodach mamy jelenie, dziki, sarny, borsuki, lisy, jenoty, nawet wilki i troszkę zajęcy. Nie udała się introdukcja bażanta – swojego czasu w obwodzie nr 31 wpuszczono nawet 5 tys. sztuk. Plan pozyskania na sezon 2012/2013 wynosił: jelenie 44 sztuk w tym 23 byki, sarny 206 sztuk w tym 57 rogaczy, dziki razem 322 sztuki.
 
Koło w środku obwodów posiada własną stanicę myśliwską z magazynem, stolarnią, wiatą z ogniskiem i podestem do tańca. Mamy własny ciągnik i odpowiedni sprzęt do niego m.in. tzw. ”bonanzę” . Z okazji 60 lecia ufundowano sztandar, który jako jeden z dwunastu z całej Polski brał udział w 2011 roku w obchodach Św. Huberta w Warszawie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który podarował nam srebrny gwóźdź do sztandaru. Koło odznaczone jest Medalem Pilskiej Organizacji Łowieckiej, Brązowym i Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. Znaczek okolicznościowy wydany z okazji 60 lecia koła znajduje się jako eksponat w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Warszawie. Na terenie stanicy znajduje się obelisk z nazwiskami członków koła, którzy odeszli już na wieczną służbę do Św. Huberta. W kronice koła widnieją wpisy prawdziwych autorytetów polskiego łowiectwa.
 
Rok 2013 to czas obchodów 65 lecia powstania Wojskowego Koła Łowieckiego "Grandel" w Pile. Z tej okazji w miesiącu czerwcu zorganizowano w stanicy koła piknik, ufundowano drugą tablicę pamiątkową, wykonano znaczki okolicznościowe z logo koła wraz z jubileuszem. 28 września 2013 r. na terenie zespołu pałacowo - parkowego "Arkadia" w Wiesiółce odbyły się główne uroczystości obchodów 65 lecia koła. W pięknej sali"Arkadii" odprawiona została uroczysta msza i wręczono odznaczenia. Medal Zasługi dla Wielkopolskiego Łowiectwa dla sztandaru koła i inne dla naszych zasłużonych kolegów. Najstarszy członek naszego koła Kolega Adam Dudzicz został odznaczony Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. Następnie przemieszczono się do stanicy koła gdzie uroczyście odsłonięto drugą pamiątkową tablicę, poczym odbyła się suto zastawiona biesiada myśliwska. Należy zaznaczyć, że wszystko odbyło się przy pełnej oprawie ceremoniału łowieckiego. Okręgowe władze łowieckie reprezentował prezes ORŁ Antoni Przybylski. Świętego Huberta reprezentował ks. prałat płk Krzysztof Karpiński. Warto wspomnieć, że wszystkie uroczystości odbywały się tylko i wyłącznie w męskim gronie.
 
Byłych członków, wychowanków i sympatyków serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

Darz Bór   
Prezes Koła  
Edward Kryka